Informace o územním plánování |
![]() Územní plánování se týká každého občana, jelikož se jedná o změny v jeho obci. Abychom pochopili, o co se jedná a jak územní plánování funguje, je třeba si vyjasnit, co tento pojem vlastně znamená, kde se tu vzal a jak to ohledně územního plánování chodí.
V rámci územního plánování je podporován a pěstován vyvážený vztah územních podmínek pro tři „pilíře“: příznivé životní prostředí, hospodářský rozvoj a soudržnost společenství obyvatel území.
Kdo se účastní územního plánování
Orgány územního plánování, které jej pak přímo vykonávají, jsou především orgány obcí a krajů a Ministerstvo pro místní rozvoj. Jelikož má Praha v rámci ČR zvláštní postavení, je totiž zároveň obcí i krajem, proces územního plánování v hlavním městě je poněkud složitější. Vývoj územního plánování![]() Náznaky územního plánování v Praze můžeme hledat už ve středověku, avšak jeho podoba, tak jak jej známe dnes, sahá do roku 1886, kdy platilo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6 územních plánů, které již byly legislativně zakotveny. Jelikož je územně plánovací činnost proces, který je živý, neustále se vyvíjí a setkává se s novými požadavky a nároky společnosti, zákony, které jej upravují, se novelizují či zcela mění. Do nedávna, tedy do roku 2006 se územní plánování řídilo zákonem z roku 1976, který byl několikrát novelizován. Avšak aktuálně je od roku 2007 je právní úprava problematiky územního plánování vymezená novým stavebním zákonem č. 183/2006 Sb., jehož znění naleznete
|